Kurpitsakeitto yrttipaahdettujen sienten kera
- n. 1 kg myskikurpitsaa
- 1 paprika
- 2-3 sipulia (2 isompaa tai 3 pienempää)
- 1 valkosipulinkynsi
- pieni pala inkivääriä
- 2 dl valkoviiniä
- 4 dl vettä
- kasvisliemikuutio
- 2 dl kasvikermaa
- suolaa & mustapippuria
- oliiviöljyä
- 1 rasia sieniä
- tuoretta timjamia
- paahdettuja kurpitsansiemeniä
- margariinia paistamiseen
Kuori myskikurpitsa, poista siemenet ja leikkaa se neljään osaan. Siirrä 1/4 kurpitsasta sivuun myöhempää käyttöä varten, leikkaa loput pieniksi paloiksi. Poista paprikasta siemenet ja pilko se. Hienonna sipuli, valkosipuli ja inkivääri.
Kuullota sipuleita, inkivääriä, paprikaa ja kurpitsaa kattilassa. Lisää valkoviini ja keitä n. 2 min. Lisää joukkoon kasvisliemi ja anna keiton porista ainakin 15 minuuttia, kunnes kurpitsat ovat pehmeitä. Ota kattila pois liedeltä, lisää kaurakerma ja soseuta sauvasekoittimella sileäksi. Kuumenna keitto vielä uudelleen ja mausta kevyesti suolalla ja pippurilla.
Huom! Voit jättää myös valkoviinin pois ja lisätä sen tilalle 2dl kasvislientä.
Keiton poristessa leikkaa loput myskikurpitsasta kuutioiksi. Pilko sienet ja paista niitä pannulla, kunnes neste haihtuu sienistä. Lisää reilu nokare rasvaa, kurpitsat, timjami ja kurpitsansiemenet. Paahda sienet ja kurpitsakuutiot pannulla kypsäksi, mausta suolalla ja pippurilla.
Voit tarjoilla keiton kuvien mukaisesti niin, että sienet ja paahdetut kurpitsat tarjoillaan keiton pohjalla ns. yllätyksenä tai vaihtoehtoisesti keiton päällä kruununa. Maku on molemmissa sama: HERKULLINEN.